040 Alkohol: A cukor “szelleme” -Podcast

– 2024. január 25. – Jegyzet

“Amikor valaki rosszat mond a túlzott alkoholfogyasztásról, gyakran a májkárosodásra hivatkozik. Vagy arra, hogy valamilyen formában visszaélésről vagy felelőtlenségről van szó, vagy egyszerűen megkapod a hírhedt kifejezést: „Alkoholista vagy.,” vagy „Valamit tenned kell ezzel. Hozd rendbe az életed.”
Amit az emberek nem hallanak, az az, hogy amikor alkoholt fogyasztunk, az alkohol elkezdi pusztítani az agyunkat, éheztetve azt a halálig.
Az agyunknak glükózra, cukorra van szüksége a működéshez, és a legtöbb ember agya már eleve határeset a glükózhiány szempontjából a rossz étrendek, az eredménytelen trendi diéták és életmódok, valamint a toxikus, mérgező anyagoknak való kitettség miatt, valamint a magas stresszszint miatt, amely kimeríti az agy értékes glükózkészleteit.
Amikor iszunk, az alkohol bejut a véráramba, és valami szörnyű történik az agyunkkal: becsapják. Az agyunk cukorként, glükózként látja az alkoholt, de az alkohol nem cukor vagy glükóz—csak a cukor “szelleme”, az, ami valaha a cukor volt. Csak a cukor esszenciája maradt, a fantomcukor, de az agyunk mégis úgy szívja fel az alkoholt, mintha tiszta cukor, tiszta glükóz lenne. Ekkor jelentkeznek azok az ismert tünetek, amelyek nem az alkohol által kiváltott hatásból erednek, hanem abból, hogy az agy éhezni kezd, miközben az alkoholt valódi cukorként és glükózként fogyasztja, de az nem az.
Amikor az agy felszívja az alkoholt, elveszíti az erejét és gyorsan gyengülni kezd, ami beszédzavart okoz. Amikor valaki ittas lesz, és kezdi elveszíteni az egyensúlyát és kezd becsípni (ami nem az alkohol toxicitásának következménye, hanem annak, hogy az agy milyen gyorsan romlik le, amikor cukorhiánytól éhezik), az alkohol felülírja az agy azon képességét, hogy bölcsen válasszon más cukorforrásokat, különösen, ha azok a cukorforrások már felhasználódtak. Ha a véráramban nincs könnyen elérhető glükóz, az agyunk még inkább ki van téve az alkoholnak, és helyette az alkohol marad a véráramban, miközben iszunk.
A probléma az, hogy az alkohol már nem valódi cukor, csak a cukor szelleme. Nem az, amire az agyunknak szüksége van a túléléshez—ellenkezőleg: elkezdi ölni az agyunkat. Cukor nélkül az agyunk meghal. Minél több alkoholt iszunk, annál több agyéhezési tünet jelentkezik. A túl sok alkohol végül az agy halálát okozhatja az éhezés és az alkoholmérgezés kombinációja révén. De ez két nagyon különböző esemény, és a kombináció sokkal rosszabbá teheti annak az állapotát aki iszik.

Hallgasd meg ezt az új epizódot—Alkohol: A cukor szelleme.

Hallgasd meg ezt a hirdetésmentes podcastot az Apple és a Spotify platformokon. +Soundcloud

Ebben az epizódban…

-Tudd meg, mi történik a véráramban, amikor az telítődik nagy mennyiségű alkohollal.
-Tudd meg, mi történik a testben az első korty alkohol után, és hogyan lazulunk el vagy érzéketlenedünk el.
-Fedezd fel, mit tesz az agyaddal a glükóz hiánya.
-Tudd meg, mi teszi különbözővé az alkoholt és a glükózt.
-Ismerd meg azokat a dolgokat, amelyek rosszul sülnek el, amikor az agy tévesen azonosítja az alkoholt.
-Tudd meg, miért az alkohol az agy számára a legnagyobb átverés.
-Fedezd fel a máj szerepét az alkohol és a glükóz esetében, és mi történhet rosszul.
-Tudd meg, mi történik, amikor a máj eléri a telítettségi szintjét.
-Ismerd meg, hogyan válik az agy a cukor szellemének áldozatává.
-Tudd meg, mi okozza a beszédzavart és a mozgáskoordináció elvesztését.
-Fedezd fel, mi történik, amikor a bolygóidegek részlegesen lebénulnak.
-Tudd meg, mi okozza a másnaposságot.
-Ismerd meg az igazságot lehet-e elmulasztani a másnaposságot ivással.

Mindezt és még sok minden mást ismerj meg ebben a fontos epizódban. Ne maradj le!

(Megjegyzés a fordítótól:
Alcohol: The Ghost of Sugar

Magyarul mindkét szót, ghost-ot és spirit-et is szellemnek fordítjuk.
A lepárlás során keletkező illékony anyagokat „spiritus”-nak, vagyis szellemnek nevezték. Ez a szó latin eredetű, ahol a „spiritus” levegőt, leheletet vagy szellemet jelentett.
Az alkohol hatása gyakran kapcsolatba hozható a tudat módosulásával, ami bizonyos szempontból hasonlítható a „szellemi” tapasztalatokhoz. A középkorban az alkohol és más hasonló anyagok fogyasztását néha spirituális élmények elősegítésére használták, ami tovább erősítette a „spirit” kifejezés használatát.

Az, hogy Anthony az információkat “Spirit-től” tudja, vagyis “Spirit of Compassion” SOC, “Az Együttérzés Szelleme”, csak egy plusz dolog.
Inkább “Az Együttérzés Lelke”-ként lehetne jobban fordítani, értelmezni magyarul, mert a szellem kifejezésnek magyarul általában diszharmonikus a hangzása, miután pl. a megszálló szellemek-re szokták használni..
Viszont az alkohol esetében valóban megkörnyékezhetik az embert azon negatív, alacsony rezgésű szellemek, akikre általában szoktak gondolni.

Angolul az alkoholt “spirit-nek” is hívják, vagyis szellemnek. Valószínűleg azért, mert becsípett/ittas állapotban az illető aurájára könnyebben “rátapadnak” alacsony rezgésszintű/tudatosságú, fizikai testtel nem, vagy már nem rendelkező lények. Akik gyakran isznak általában “nincsenek egyedül”, mivel az alkohol annyira lecsökkenti az egyén rezgészintjét, hogy kiváló energiaforrássá válik ezen alacsony rezgésű létezők számára.

Anthony ez esetben a cukor szellemét (ghost) úgy érti, hogy az agy be van csapva az alkoholból származó cukor által, hiszen nem a valódi üzemanyagát kapja meg. Nem azt a glükózt amire szüksége van.

A cukor alatt NEM a feldolgozott kristálycukrot értjük, hanem a természetes, egészséges forrásból származó cukrot, glükózt, pl. gyümölcsökből, egészséges szénhidrátokból -burgonya, édesburgonya, sütőtök, méz, friss datolya..)

040 Podcast -Jegyzet-

“Az ittasságot vagy részegséget alkoholmérgezésnek nevezzük.
Tudjuk, mi történik a véráramban ha nagy mennyiségű alkohol van jelen?
Az orvosi kutatások és a tudomány feltételezik, hogy a több alkohol a véráramban közvetlenül ezekhez a történésekhez és tünetekhez vezet: zavaros beszéd, a tiszta gondolkodás vagy beszéd képtelensége, és végül tehetetlenség. Az, ahogy maga az alkohol az agyat érinti ezeket az élményeket okozza.
Az igazság az, hogy senki sem tudja pontosan, mi történik az agyban alkoholos állapotban.
Az intoxikációt nem értjük teljesen.
Az első dolog, ami történik, hogy az ember kicsit becsíp.
Az emberek azt mondják, inniuk kell, mert lazítaniuk kell és ki kell mondaniuk, amit gondolnak.
Néhányan azt mondják, hogy ez megnyugtatja őket, mások egyszerűen csak el akarják felejteni a gondjaikat.
Hogyan lehetséges, hogy az alkohol ezt eléri?
Az agyunk cukorból él, nélküle az agyunk nem marad életben.
A glükóz, a cukor hiánya az agyban lassan éhezteti azt, egészen addig, hogy ha nem kapja meg a szükséges cukrot, véget vethet az agy életének.
Az emberek azt hiszik, hogy az oxigénhiány okozza az agy hibás működését. Ez igaz, de nem ez az egyetlen dolog.
A glükóz hiánya is hibás agyi működést okoz.
Az alkohol az örök trükk az agy számára, mert az agy azt hiszi, hogy az alkohol cukor.
Az alkohol metil-cukor, egy hibrid, ami cukor volt.
Egy párolgott cukor a használható cukorhoz képest.
Az alkohol lényege cukor, mégsem az.
Ez egy megtévesztés, amit az agyaddal játszanak.
Az agyadnak létfontosságúan szüksége van a glükózra a túléléshez, és az alkoholt létfontosságú szükségként azonosítja.
Minél több alkoholt juttatsz a véráramodba, annál nehezebb az agyadnak bármilyen valódi glükózt használni, ami a véráramodban van.
Az agyad gyorsan elkezd átváltani, és az alkoholt fogja megragadni. Az agyad elkezdi felszívni az alkoholt az agyszövetbe, ahelyett, hogy a véráramban lévő valódi glükózt használná fel, ami abból származik amit korábban ettél.
Mindannyiunknak van bizonyos mennyiségű glükóz tartaléka az agyában, de ahogy az alkohol bejut a véráramba, az agyunk nem használja fel az agyunk glükóztartalékát.
Elkezdi használni az alkoholt.
Van egy felülírási folyamat.

Aztán ott van a máj. Az egyik legfontosabb feladata a glükóz tárolása, hogy szükség esetén kibocsássa a véráramba, amikor az agyunknak valóban szüksége van rá.
Vannak pillanatok az életünkben, amikor nincs kéznél glükóz.
A máj arra van beállítva, hogy kibocsássa, amikor hiány van.
A máj kibocsátja a glükóz tartalékokat a véráramba, és ez az agyhoz jut.
Ezért képes valaki túlélni a vízböjtöt (nem ajánlott a vízböjt!), különösen ha egy vagy több napig tart.
Amikor vízböjtöt tartanak, kimerülnek a glükózból.
Nem esznek, nincs glükóz a véráramban az ételből, amit valójában esznek, akkor hogyan maradnak életben.
Amikor valaki vízböjtöt tart, nem biztos, hogy jó formában van.
Ez attól függ, mi történik a májában.
Mennyire egészséges a májuk? Van-e elég glükóztartalékuk.
Amikor vízböjtöt tartanak, az a glükóz felszabadul a májból és életben tartja őket, miközben csak vizet isznak.
Vannak emberek, akik elkezdik a vízböjtöt, és a második napon teljesen szétesnek, mert gyenge vagy beteg a májuk, ami nem rendelkezik nagy glükóz tartalékkal.
Néhányan 7-10 napig vagy tovább is kitartanak, mert a májuk elegendő glükózt bocsát ki, hogy életben tartsa az agyukat.
Hallod, hogy valaki azt mondja, nem bírja az alkoholt, egy italtól is becsíp, és másnap reggel rosszul van, egy kis másnapossággal.
Aztán hallasz valakit, aki egy üveg whiskyt megiszik, dupla röviditalokat iszik, és teljesen részeg, de bírja az alkoholt, másnap reggel másnapos, de újra megteszi. Ezt a máj állapota teszi lehetővé.
Ha valaki, aki nehezen bírja a vízböjtöt és szétesik egy vagy két nap után, ha máskor úgy dönt, hogy alkoholt iszik -amikor nem böjtöl- akkor azok közé tartozik, akik nem bírják az alkoholt, vagy nagyon gyorsan megérzi az alkohol hatását. Egy sörtől nemcsak rosszul érzi magát, de nagyon gyorsan becsíp tőle.
Az a személy, aki hosszabb ideig (5-14 nap vagy több) tud vízböjtöt tartani, és nem esik szét, ő ha alkoholt iszik -amikor nem böjtöl- át tudja vészelni, többet tud alkoholt inni anélkül, hogy becsípne.
Függetlenül attól, hogy valaki mennyire bírja az alkoholt, mindenki részeg lesz egy bizonyos ponton.
Amint elég alkohol kerül beléd, a véráramba, elkezdődnek dolgok történni.
Az alkohol elkezdi zsibbasztani és mérgezni a májat.
A májad a védelmi mechanizmusod, hogy megakadályozza az alkohol bejutását az agyba.
Amint becsípsz, bármilyen enyhén is, a májad már telítődött.
A máj már nem tudja megvédeni az agyadat.
Amikor az alkoholfogyasztásról van szó, nincs mértékletesség.
Amint becsípsz, a májad már leáll.
Elérte a telítettségi pontját, a májad csak életben marad.
Amint az alkohol bejut a véráramba, a máj feladata, hogy minden egyes csepp alkoholt felszívjon.
A májad csak az alkohol mérgezésre összpontosít, mert az alkohol toxikus, mérgező anyag.
Lehet, hogy abban a pillanatban nem sorolnak téged alkoholmérgezettek közé, mert éppen csak elkezdtél inni, de a májad valójában alkoholmérgezés alatt áll.
Ahogy mérgeződik az alkohollal, már nem bocsát ki glükózt.
A glükóz tartaléktartályból a glükóz már nem kerül kibocsátásra.
Nem hagyja, hogy a glükóz a májból az agyba jusson.
Végül a máj megbénul, és most az egyetlen feladata az alkohol felszívása, ez a fő funkció abban a pillanatban.
A vér áthalad a májadon, de a májad már nem a tápanyagokra, a hormonok monitorozására vagy az új glükóz tárolására összpontosít.
Csak egy dologra koncentrál, az alkohol fogyasztására.
Próbálja felszívni az összes lehetséges alkoholt, és tárolni, hogy megvédjen az agyadba jutástól.
A májunk nem tudja felszívni az összes alkoholt. Ez lehetetlen, ezért kezded érezni az alkohol hatását.
A máj teljesen telített és már nem tudja elvégezni a feladatát, minél több alkoholt juttatsz a testedbe, annál inkább becsípsz.
Végül részeg leszel, és a májad maximális kapacitáson van.
Az alkohol elkezdi kiszorítani a véráramban lévő glükózt.
Elkezd dominálni, és az agyad azt hiszi, hogy az alkohol cukor, pedig nem, ez csak a cukor szelleme.
Az agy áldozatul esik a cukor szellemének.
Amikor valaki részeg, inaktív, részeg viselkedést mutat, elmosódott beszédet, képtelenség normálisan működnie, ez azt jelenti, hogy az agy már éhezni kezd.
Azok a tünetek, amiket a részegséggel és az alkoholmérgezéssel társítunk, nemcsak magából az alkoholból származnak, hanem az agy éhezésének tünetei is.
Minél több alkoholt fogyasztasz egy nap, este, annál kevesebb glükóz jut az agyba.
Tegyük fel, hogy valaki agysejtjeinek 100%-a normálisan glükózzal van ellátva azért, hogy életben tartsa. Ennek a személynek az alkoholfogyasztás ezt a glükózt 5-10%-ra csökkenti attól függően, hogy mennyire részeg az illető.
Ez olyan, mintha egy halat kivennél a vízből, és látnád, ahogy levegő után kapkod, majd visszatennéd a vízbe, és látnád, ahogy újra életre kel, és ezt ismételnéd. A hal életben marad, de túlélési módban van.
Az agy túlélési üzemmódban van, 5-10% glükózon működik, csak hogy életben tartsa magát.
Az alkohol bejuttatása a véráramba éhezteti az agyat.
Az agyad olyan, mint a hal, aki az életéért küzd.
Csak annyi glükóz jut az agyba, hogy életben tartson.
Ez annyira kevés, hogy az ember elveszíti a működési képességét.

Egy sétáló/beszélő példája leszel egy haldokló agynak.
Ahogy az alkohol dominál a glükóz agyba jutásával szemben, eltolja a cukrot az agytól, és az agy azt hiszi, hogy az alkohol a legéletképesebb, legkönnyebben elérhető glükózforrás.
Az agy az alkoholt keresi a többi cukor helyett.
Ez nem jelenti azt, hogy az agyadnak szüksége van alkoholra vagy akarná az alkoholt. Ez azt jelenti, hogy az agy azt hiszi, hogy kizárólag az alkohol az egyetlen választási lehetősége.
Az agy meg van tévesztve.
Az alkohol hatása nem csak a megtévesztés miatt történik -amikor az agy éhezik az értékes glükóz hiányától- ez csak az egyik része.
Az alkohol valóban mérgező anyag, és mint méreg hatása van, ami részegítő és bénító lehet.
Az elmosódott beszéd azért van, mert az agy éhezni kezd a glükóz hiányától, és ezért elveszíti a működési képességét.
Amikor valaki nagyon részeg, összeesik.
A részegen alvás orosz rulett játék, mert ha az agy nem kap több glükózt az intoxikáció, a részegség intenzitása miatt, az agy valójában éhezhet, és az ember meghalhat álmában.
Amikor valaki annyira intoxikált alkoholtól, hogy hányingere van, alkoholmérgezése van, a test ki akarja juttatni magából, így jön a hányás fázisa.
Mivel az agyból hiányzik a glükóz, a bolygóidegek (vagus nerves) részlegesen megbénulhatnak. 
Amikor ez bekövetkezik, nem engedik, hogy a hányási folyamat megfelelően működjön.
Ez azt eredményezheti, hogy amikor valaki álmában hány, megfullad, mert a bolygóideg nem működik megfelelően, és a hányás elakad.
A természetes hányási folyamat és annak kilövelése nem történik meg.
A hányás a gyomorban, a nyelőcsőben marad, elakad a torokban, a tüdőbe kerül, és az ember megfullad és meghal.
Ez egy szerencsejáték, valaki meghal, valaki nem, attól függően, hogy az illető: mennyire részeg, a pozíciótól amiben elalszik valamint a bolygóidegektől és állapotuktól.
Valaki, aki nem evett egész nap, és a elmegy bárba, kocsmába, pub-ba és elkezd inni, gyorsabban becsíp, ez glükózhiány miatt van.
Nem ettek egész nap vagy reggel óta, vagy amit ettek, nem biztosított elég glükózt a szervezetükben.
Mivel nem ettek, nincs friss elérhető glükóz, és a májuk túlórázik, hogy megpróbálja felszívni az összes friss alkoholt, így gyorsabban részegek lesznek.
Aztán van valaki, aki evett, és elkezd inni, és bírja, nem részegedik meg olyan gyorsan, rengeteg friss glükóz van az agya számára.
Ha a részegség csak az alkohol intoxikációjáról szólna, a tünetek korlátozottak lennének, valakinek lehet, hogy hányingere van, szédül, rosszul érzi magát, hány, és bár nagyon rosszul van, még mindig tudatos lenne.
Azért nem lehet tudatos, mert az alkohol intoxikációja és az agy éhezése egyszerre történik, ami a motorikus képességek elvesztéséhez vezet. Ez a kombináció. Elmosódott beszéd, nehézségek a beszédben, nem értik, mit mondanak mások, és olyan dolgokat mondanak, amiket nem tudnak, mert az agy nagyon kevés glükózt kap, épphogy életben marad, az agy bizonyos részei elkezdenek leállni.
Aztán jön a másnaposság, ami részben az agy glükóz éhezése, részben az alkohol intoxikációja.
Azt mondják: “A legjobb gyógymód a másnaposságra az újbóli ivás.” Ez egy mítosz.
Ahelyett, hogy az agyadat helyreállítanád, újra éhezteted az agyadat.
Az emberek azért zabálnak másnap reggel, vagy korán reggel egy ivós éjszaka után, mert az agyuk glükózt kér, valódi glükózt, nem az alkohol szellemét (cukrot).
Amikor valakinek még mindig nagyon rossz a másnapossága, még mindig émelygős, az az alkohol mérgező természetéből fakad.
Az agy felülírja, és azt mondja, szükségem van üzemanyagra, szükségem van cukorra, glükózra, ezért hamarosan enned kell valamit.
Sokan nem isznak annyit, hogy hányingere legyen vagy hányjon, de még mindig keresik, hogy ételt tömjenek magukba, hogy kijózanodjanak.
Hajnalban 2 vagy 5 órakor vacsorát keresnek, vagy bőséges ételt a következő nap, ha nem teszik meg már korán reggel.
Azt mondják, hogy az alkohol felszívásának érdekében teszik. Ez még akkor is megtörténik, amikor valaki aktívan iszik.
Az agy, ilyenkor épp kijön az éhezési szakaszból.
Elkezd újra működni.
Van egy adrenalin hullám, amit mindenki elkap amikor alkoholt iszik, még akkor is, ha nyugodt és nem pörög fel az alkohol hatása alatt.
Van egy feldobottság érzés (mintha be lennél lőve) az adrenalintól, ami az ivásból ered, amiről az emberek nem is tudnak.
Ez okkal van ott, adrenalinhullámot kapunk, az adrenalin elárasztja a véráramot, az epinefrin szintje magas, amikor elkezdünk inni, még akkor is, ha csak fogjuk a kezünkben az italt, és még nem került a szánkba.
Az adrenalin mindenkit különbözőképpen érinthet, meghatározhatja, hogy valaki mérges részeg lesz-e, vagy sírós.
Amikor azt mondjuk, hogy az alkohol beszél valaki helyett, akkor az adrenalint használó éhező agyat látjuk.
Az agy az adrenalint használja túléléshez, és ez “beszél” (mérgesen vagy sírósan).
Az adrenalin válik egy tartalék üzemanyaggá, amikor az agy éhezik a glükóz hiányától.
Az adrenalin addiktív, függőséget okozó.
Minél részegebb leszel, annál több adrenalin szabadul fel.
Addiktív, ezért akarsz inni minden héten, minden nap, valaki napi szinten is fogyaszthat alkoholt, mert az adrenalin felszabadulása miatt annyira függőséget okozó.
Emlékezz rá, hogy ami felmegy, az le is jön.
A éjjel végén, amikor valaki részeg lett, és másnap reggel elkezd kijózanodni, egy mélypontra kerül, az emberek depressziót tapasztalnak ivás után.
Ennek a mélypontnak része az adrenalin hullám.
Az adrenalin most távozik a rendszerükből; depressziót vagy szomorúságot éreznek.
Az adrenalin, keveredve az egyének tapasztalataival, érzelmi küzdelmeivel az életük során, az adrenalin felszabadulásával együtt, amikor isznak, meghatározhatja, mi fog történni, legyen az mérges részeg, szomorú részeg, boldog részeg, aki csak szurkol egy sporteseményen vagy egyszerűen ünnepel egy boldog órát, egy részeg, akinek hirtelen bátorsága van, részeg, akinek több energiája van, kevesebb energiája, több vagy kevesebb ereje.
Mindezt meghatározza egy személy életének tapasztalatai, valamint az adrenalin hullámokra és mélypontokra való reakciójuk, és az adrenalin addiktív része, valamint az agyuk majdnem éhezése.
Ezért hívják boldog órának. Az az érzés, ami akkor történik, amikor megiszod az első italt, az a túlélési adrenalin hulláma és az éhező agy szembesülése.
Ha ezt megértenénk, amit kiáltanánk az Egészségedre! helyett, az az, hogy az agyam éhezni fog. Éhezni fog. 
A mellékveséim káoszba kerülnek, és hatalmas mennyiségű epinefrint, adrenalint fognak felszabadítani, hogy életben tartsák az agyam. 
Ezt kellene kiáltanom, amikor megiszom az első italt.
Ugyanakkor érezni fogom az alkohol mérgező hatását az agyra. Mindegyik együtt egy “nagyszerű” éjszakát fog eredményezni..”

Scroll to Top